Jak leczyć objawy infekcji dróg moczowych?

Infekcje dróg moczowych mogą wpływać na kilka narządów układu moczowego (pęcherz moczowy, nerkę, cewkę moczową, prostatę). 
Ze względów anatomicznych kobiety częściej cierpią na te infekcje, które mnożą się w pęcherzu. Bardzo często zapalenie pęcherza moczowego charakteryzuje się pieczeniem podczas oddawania moczu i częstymi wizytami w toalecie. Infekcje najczęściej wywoływane są przez bakterie, które należy bezwzględnie i skutecznie wyleczyć.

Infekcja dróg moczowych, zwana także zapaleniem pęcherza, to dolegliwość, która może zaatakować jedną lub więcej części układu moczowego: nerki, moczowody, pęcherz i cewkę moczową. Najczęściej objawia się bólem lub pieczeniem podczas oddawania moczu, czasem bólem brzucha i gorączką. Mikroorganizmy powodujące infekcje mogą wykorzystać dwie „bramy”, aby dostać się do dróg moczowych. Zdecydowanie najczęstszym z nich jest dolny koniec dróg moczowych, zewnętrzne ujście cewki moczowej. Infekcja rozwija się przez cewkę moczową do pęcherza moczowego, a czasami do nerek lub do obydwu. Innym możliwym punktem wejścia jest krwioobieg – tą drogą infekcja rozwija się zwykle do nerek. Infekcje dróg moczowych (ZUM) są prawie zawsze pochodzenia bakteryjnego, chociaż wirusy, grzyby i pasożyty mogą również infekować drogi moczowe.

Zwykle mocz jest sterylny i składa się w 96% z wody, soli i związków organicznych. Jest wolny od mikroorganizmów, ponieważ układ moczowy ma wiele mechanizmów obronnych chroniących przed infekcjami: przepływ moczu wydala bakterie, kwasowość moczu (pH poniżej 5,5) hamuje rozwój bakterii; bardzo gładka powierzchnia cewki moczowej utrudnia namnażanie mikroorganizmów, kształt moczowodów i pęcherza zapobiega cofaniu się moczu do nerek, a u mężczyzn wydzieliny z prostaty zawierają substancje spowalniające rozwój bakterii w cewce moczowej. Jednak przy infekcji dróg moczowych czynnikom zakaźnym, głównie bakteriom udaje się „skolonizować” układ moczowy. Mocz jest w efekcie zanieczyszczony: to na podstawie obecności bakterii w moczu lekarz potwierdza diagnozę infekcji dróg moczowych.

Leczenie infekcji pęcherza antybiotykami zapobiega odmiedniczkowemu zapaleniu nerek – znacznie poważniejszej infekcji. Ważne jest, aby nie leczyć się samodzielnie, na przykład zażywając antybiotyki pozostałe po poprzednim leczeniu. Niewłaściwe stosowanie antybiotyków bez recepty może utrudnić leczenie zapalenia pęcherza moczowego i pogorszyć je. U kobiet bardzo często występują nawracające infekcje dróg moczowych. Oprócz wyżej wymienionych środków zapobiegawczych, skuteczna może być profilaktyka suplementami lub naturalna. UROPLUS® jest suplementem diety, zawierającym kompozycję naturalnych ekstraktów roślinnych z borówki, lubczyku, rumianku, rozmarynu i żurawiny, które wpływają korzystnie na prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego i wydalanie moczu. Regularnie spożywany sok żurawinowy również zmniejsza ryzyko nawrotów infekcji dróg moczowych u kobiet.