UROPLUS® zapobiega

W Polsce około jedna na dziesięć osób zetknęła się z kamieniami nerkowymi – mężczyźni prawie dwa razy częściej niż kobiety, przeważnie
w wieku od 30 do 50 lat. Po wystąpieniu kamieni nerkowych ryzyko nawrotu w ciągu następnych dziesięciu lat zbliża się do 70%.
Jak leczyć kamicę? Czy istnieją sposoby, aby zapobiec powstawaniu kamieni nerkowych?

Kamienie nerkowe to różnej wielkości kamyki wytwarzane przez nerki, o których możemy długo nie wiedzieć, zanim dadzą one o sobie znać. Z kolei, kolka nerkowa jest spowodowana obecnością kamieni w nerkach. Gdy występują w nadmiernym stężeniu w moczu, niektóre substancje mogą nie być prawidłowo wydalane, co doprowadza do gromadzenia się złogów w nerkach lub pęcherzu moczowym. Z czasem mogą tworzyć małe cząstki stałe (kamienie moczowe lub nerkowe), które blokują moczowody doprowadzając do tego, że mocz nie odpływa do pęcherza moczowego.

Choroba ta, zwana również kamicą moczową lub kamicą nerkową, wywołana jest więc przemieszczaniem się małego kamienia (najczęściej nie przekraczającego średnicy 5 mm) przez moczowód. Zdarza się jednak, że ból o dużym nasileniu wymaga leczenia pod nadzorem lekarza, który zleca dokładniejsze badanie obrazowe (USG lub zdjęcie radiologiczne). Oprócz badań, warto zachować wydalony kamień moczowy, gdyż badanie jego składu może wskazać przyczynę kamicy nerkowej.

W przypadku drobnych kamieni i bez objawów infekcji podstawowym działaniem pozostaje nawodnienie. Ponadto, ból można złagodzić lekami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi, a wspomagająco warto przyjmować suplement UROPLUS®. Istnieją jednak przypadki, kiedy leki są niewystarczające i wymagają bardziej inwazyjnego leczenia. Współcześnie znane zabiegi medyczne pozwalają na zastosowanie tzw. litotrypsji falą uderzeniową generowaną pozaustrojowo, będącą metodą rozłupywania kamienia za pomocą fal uderzeniowych. W niektórych przypadkach wykonywana jest również uretroskopia, która polega na wprowadzeniu narzędzi przez kanał moczowodu w celu wydobycia kamieni. W szczególności ta metoda pozwala na leczenie najtrudniej dostępnych kamieni śródnerkowych.

Proste zasady żywieniowe ograniczają ryzyko powstawania lub nawrotu kamicy nerkowej. Nie sól jedzenia, gdy jest na stole i pij co najmniej 2 litry wody na dobę: te dwa nawyki rozrzedzają mocz i ograniczają ryzyko powstawania kamieni. Regularnie uprawiaj aktywność fizyczną. Szczególnie wskazane jest również spożywanie owoców i warzyw oraz unikanie diety wysokokalorycznej i tłustej. Porady dietetyczne należy w miarę możliwości skonsultować z dietetykiem, aby dostosować żywienie porównując je ze składem kamienia, który został już usunięty. Jeśli chodzi o słodycze i produkty takie jak orzeszki ziemne, wędliny, podroby, dziczyzna, których nadmiar jest źródłem kamieni nerkowych, nasz organizm lepiej je toleruje, jeśli są spożywane z umiarem!