Infekcje dróg moczowych: objawy, przyczyny, leczenie

Infekcje dróg moczowych mogą wpływać na kilka narządów układu moczowego (pęcherz moczowy, nerkę, cewkę moczową, prostatę). Ze względów anatomicznych kobiety częściej cierpią na te infekcje, które mnożą się w pęcherzu. Bardzo często zapalenie pęcherza moczowego charakteryzuje się pieczeniem podczas oddawania moczu i częstymi wizytami w toalecie. Infekcje najczęściej wywoływane są przez bakterie, które należy bezwzględnie i skutecznie wyleczyć.

 

Infekcja dróg moczowych, zwana także zapaleniem pęcherza, to dolegliwość, która może zaatakować jedną lub więcej części układu moczowego: nerki, moczowody, pęcherz i cewkę moczową. Najczęściej objawia się bólem lub pieczeniem podczas oddawania moczu, czasem bólem brzucha i gorączką. Mikroorganizmy powodujące infekcje mogą wykorzystać dwie „bramy”, aby dostać się do dróg moczowych. Zdecydowanie najczęstszym z nich jest dolny koniec dróg moczowych, zewnętrzne ujście cewki moczowej. Infekcja rozwija się przez cewkę moczową do pęcherza moczowego, a czasami do nerek lub do obydwu. Innym możliwym punktem wejścia jest krwioobieg – tą drogą infekcja rozwija się zwykle do nerek. Infekcje dróg moczowych (ZUM) są prawie zawsze pochodzenia bakteryjnego, chociaż wirusy, grzyby i pasożyty mogą również infekować drogi moczowe.

 

Zwykle mocz jest sterylny i składa się w 96% z wody, soli i związków organicznych. Jest wolny od mikroorganizmów, ponieważ układ moczowy ma wiele mechanizmów obronnych chroniących przed infekcjami: przepływ moczu wydala bakterie, kwasowość moczu (pH poniżej 5,5) hamuje rozwój bakterii; bardzo gładka powierzchnia cewki moczowej utrudnia namnażanie mikroorganizmów, kształt moczowodów i pęcherza zapobiega cofaniu się moczu do nerek, a u mężczyzn wydzieliny z prostaty zawierają substancje spowalniające rozwój bakterii w cewce moczowej. Jednak przy infekcji dróg moczowych czynnikom zakaźnym, głównie bakteriom udaje się „skolonizować” układ moczowy. Mocz jest w efekcie zanieczyszczony: to na podstawie obecności bakterii w moczu lekarz potwierdza diagnozę infekcji dróg moczowych.

 

Leczenie infekcji pęcherza antybiotykami zapobiega odmiedniczkowemu zapaleniu nerek – znacznie poważniejszej infekcji. Ważne jest, aby nie leczyć się samodzielnie, na przykład zażywając antybiotyki pozostałe po poprzednim leczeniu. Niewłaściwe stosowanie antybiotyków bez recepty może utrudnić leczenie zapalenia pęcherza moczowego i pogorszyć je. U kobiet bardzo często występują nawracające infekcje dróg moczowych. Oprócz wyżej wymienionych środków zapobiegawczych, skuteczna może być profilaktyka suplementami lub naturalna. UROPLUS® jest suplementem diety, zawierającym kompozycję naturalnych ekstraktów roślinnych z borówki, lubczyku, rumianku, rozmarynu i żurawiny, które wpływają korzystnie na prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego i wydalanie moczu. Regularnie spożywany sok żurawinowy również zmniejsza ryzyko nawrotów infekcji dróg moczowych u kobiet.